קבלן רשום 50 שנות ניסיון
חייגו כעת:

צנרת לקולטי שמש

קבלו הצעת מחיר משתלמת:
תוכן עניינים

צנרת לקולטי שמש - הקדמה

דודי השמש הם למעשה מערכות סולאריות, אשר עושות שימוש באנרגיה הנקלטת מן השמש. דודי השמש מורכבים משני חלקים עיקריים:

1. החלק הראשון הוא מיכל המים אשר עשוי מתכת מבודדת, שכבת ציפוי פנימית, אשר תפקידה למנוע חלודה מהירה בעת המגע עם המים, ושכבת בידוד תרמי העשויה מחומר הפוליאוריתן בצורתו המוקצפת.

2. החלק השני של הדוד הוא קולטן השמש. קולטי השמש הם למעשה תיבה דקה, אשר חלקה העליון עשוי מזכוכית חד כיוונית.

בתוך הקולטן מצויים חלקים פנימיים אשר צבועים בשחור, הכוללים צנרת נחושת או ברזל מפותלת ומשטח גב, אשר קולטים את אנרגיית השמש, ומתחממים בהתאם. הזכוכית הינה חומר מבודד, וכך נמנעת בריחה של חום מן הקולטן החוצה. המים אשר עוברים בצינורות השחורים עוברים חימום, וחוזרים בחזרה אל המיכל.

דוד זה קיבל את שמו מן הפעולה הבסיסית של החלפת חום בין הצינור המגיע מן הגג, אשר מקורו בקולטי השמש, לבין המים המצויים בתוך הדוד.

השפעת הצנרת על תפקודו של הקולטן

ישנם שלושה גדלים של קולטנים: גדול, בינוני וקטן. ככל שהקולטן גדול יותר, כך הוא מייצר יותר תפוקה, אך בפועל לעיתים ישנו צורך בשני קולטנים, על מנת לספק לדוד את כמות המים הרצויה.

למעט גודל הקולטן גם סוג הצנרת הפנימית אשר עוברת בתוך הקולטן משפיעה רבות על תפוקתו. ישנם שני סוגים של צינורות אשר יכולים לעבור בתוך הקולטן:

  • צנרת לקולטן שמש העשויה מנחושת: צנרת זו היא קלה במשקלה, ולכן נוטים לשלב אותה בקולטנים גדולים יותר, על מנת שלא ליצור משקל סופי גבוה. נוסף על כך, צינורות נחושת מתחממים במהירות, ולכן תפוקתם גדולה ומהירה יותר.
  • צנרת לקולטן שמש העשויה ברזל: צנרת ברזל היא צנרת כבדה יותר מצנרת נחושת, ולכן לרוב היא משולבת בקולטנים קטנים יותר, על מנת ליצור משקל כולל של קולטן סביר, שיהיה אפשרי להעלות אחר כך לגג.
    נוסף על כך, צנרת ברזל מוליכה פחות טוב מצנרת נחושת, ולכן תפוקתה נמוכה יותר. אולם, היתרון הגדול של צנרת זו הוא שהיא עמידה יותר מצנרת הנחושת, ונשמרת לאורך זמן.
דודי שמש פאר

אם כך, קולטן גדול מאוד בו משולבים צינורות נחושת יספיק עבור חימום של דוד בנפח גדול, לעומת זאת, קולטן בגודל זהה בעל צנרת העשויה ברזל, אינו יפיק את אותה התפוקה, ולכן יהיה צורך ביותר מאחד על מנת לחמם את מיכלו של הדוד.

השפעת הצנרת על מחירו של הקולטן

ישנם גורמים רבים אשר משפיעים על מחירו של קולטן השמש. מסגרתו העשויה מפח זולה יותר ממסגרת העשויה מפלדת אל חלד, ומתאימה לאזורים לחים במיוחד.

סוג הזכוכית שלו וטיב הקליטה שלה עשויה להשפיע רבות על המחיר, וגם החברה המתקינה אותו יכולה להשפיע רבות על המחיר.

אולם, אחד הגורמים החשובים בעלי השפעה של כ- 25% על מחירו של הקולטן היא צנרת לקולט שמש. קולטן בעל צינור נחושת יעלה פחות מאחר בעל צינור ברזל, ובחירת הצינור המתאימה נעשית בעיקר על ידי בעל המקצוע המתאים את הצנרת לתנאי מזג האוויר באזור המגורים.

חברות התקנת מערכות סולריות רבות מנצלות את חוסר הידע של הלקוח, וגובות מחירים מופקעים ללא כל סיבה.

אנחנו בפאר עמוס מבטיחים לכם את השירות המקצועי ביותר במחירים נוחים לכל כיס, ומבטיחים להתאים את קולטני השמש ואת הצנרת בצורה המקצועית והחכמה ביותר בעבורכם.

דילוג לתוכן