ניקוי אבנית מדוד

 
דודי השמש שייכים לקבוצת המכשור הבסיסי של כל בית, הם בנויים ומתוכננים לבצע עבודה רציפה במשך שנים. פעולת חימום המים של דוד השמש בקיץ חוסכת לנו מאות שקלים בחודש על ידי שימוש באנרגיה טבעית וזמינה, אנרגיית השמש. כל הדודים מתוכנתים כך שגם במהלך החורף המערכת החשמלית המותקנת בדוד, תאפשר חימום יעיל של מים במהירות. אולם, גם במכשירים אמינים מן הסוג הזה יכולות להיווצר תקלות שונות בלתי צפויות, אשר לעיתים אינן קשורות לפעילות הדוד עצמו, אלא לגורמים חיצוניים כמו פגעי מזג האוויר, הלחות הסביבתית, ואיכות המים המוזרמת בדוד.

היווצרות ושיקוע של אבנית במים מתרחשים כאשר במים ישנה כמות גדולה של מלחים בריכוז גבוה, וכאשר בתנאים מסוימים יכולת ההמסה שלהם אינה מספקת. המים בישראל מכילים בתוכם סידן מומס, כאשר בתנאים של טמפרטורה הגבוהה מ- 50 מעלות צלזיוס, או בתנאים בהן ישנם שינויי לחץ גדולים, הסידן מתגבש לסוג של אבן קשה המכונה אבנית. לאבנית נטייה להצטבר בדפנות של הצינורות, או על גבי גוף החימום של הדוד. הצטברות של אבנית היא הגורם הראשי לתקלות גם בדודי שמש וגם בדודי חשמל. האבנית השוקעת ויוצרת סתימות בצינורות,ואף מורידה את יעילותו של גוף החימום, ואז יש צורך בתהליך ניקוי אבנית.
 

מה גורמת הצטברות של אבנית בדוד?

 
בעיית ההצטברות של אבנית בדודי שמש וחשמל באה לידי ביטוי בשני אופנים:

  • הצטברות של אבנית על גוף החימום של הדוד יוצרת שכבה של חומר מבודד אשר מפריעה לגוף החימום לבצע את תפקידו, כלומר לחמם את המים. מאחר וגוף החימום מתקשה לחמם את המים בצורה יעילה, פעולת חימום המים לוקחת זמן רב, מה שגורם להשקעה כספית גדולה, מאחר והדוד פועל שעות נוספות.
  • נוסף על כך, הצטברות של אבנית בצינורות המוליכים של דודי השמש או החשמל יוצרת ירידה בכושר ההולכה של צינורות אלו, ירידה בקוטרם וצמצום האלסטיות שלהם. כל אלו גורמים לירידה בתפקוד של הצנרת, ושוב להמתנה ארוכה למים החמים, ולפעילות יתר של הדוד.
 

מדוע חשוב לבצע ניקוי אבנית מדוד שמש?

 
ניקוי אבנית מדוד השמש הוא פעולה חשובה מאוד, אשר מסייעת לשמור על תקינותו של הדוד. ישנן שתי סיבות עיקריות בגינן חשוב מאוד לנקות את האבנית:

  • ניקוי של אבנית על בסיס קבוע יכול לחסוך מאות ואף אלפי שקלים בשנה בצריכת האנרגיה השנתית, ובחשבון החשמל. האבנית מקשה על פעילותם של הצינורות וגוף החימום, וניקוי יסודי שלה מבטיח פעילות טובה יותר, וחימום מהיר יותר של המים.
  • ניקוי אבנית מדוד שמש על בסיס קבוע משפיעה ישירות על יכולת ההולכה, ובכך מאריכה את חיי הדוד וגוף החימום, אשר משמעו חסכון משמעותי בבלאי.
 

האם כדאי לנקות באופן עצמאי או על ידי בעל מקצוע?

 
ניקוי אבנית אינו יכול להתבצע בצורה עצמאית, מאחר ולרוב הוא מתבצע יחד עם החלפת פלאנג' ושטיפה יסודית של הקולטנים, אשר אינה יכולה להתבצע בצורה יעילה, אלא על ידי איש מקצוע בתחום. על מנת לבצע ניקוי יסודי ומעמיק, ולמנוע בלאי של גוף החימום, כדאי לפנות אלינו בפאר עמוס, אנו מבטיחים לבצע את פעולת הניקוי בצורה טובה, ומבטיחים דוד נקי מאבנית לאורך זמן.
 
 
מדוע חשוב לנקות אבנית מדוד
 
 
 
ניקוי אבנית יחסוך לכם עד אלפי שקלים מדי שנה