קבלן רשום 50 שנות ניסיון
חייגו כעת:

החלפת תרמוסטט בדוד שמש

קבלו הצעת מחיר משתלמת:

מנגנון חימום המים באמצעות דוד השמש הוא מנגנון פשוט, אך גאוני וחסכוני:

הדוד מורכב ממיכל המוקף בציפוי ובחומר מבודד ומקולטני שמש, אשר ממוקמים על גג המבנה. קולטני השמש בנויים מלוח מתכתי, אשר חלקו הפונה אל השמש עשוי זכוכית מבודדת, ובתוכו עוברים צינורות ברזל או נחושת.

המים אשר מגיעים מן המיכל של דוד השמש עוברים בצינורות השחורים שבתוך הקולטן, מתחממים ואז מועברים חזרה אל המיכל, כאשר במקומם זורמים מים קרים שוב אל הקולטן.
בנוסף למערכת חימום פשוטה זו, עם השנים התפתחו אביזרים נלווים המותקנים בתוך הדוד או מחוצה לו, על מנת לייעל את חימום המים ואת פעולת הדוד. בין התוספות העיקריות ניתן למצוא מאיץ חום לדוד, אשר מזרז את זמן ההמתנה למים חמים ומסייע לדוד בפעולתו.
כמו כן, ניתן למצוא כמובן את התרמוסטט, אשר תפקידו העיקרי הוא לווסת את חום המים בתוך המיכל.

קולטי שמש

מהן הסיבות לשחיקה של התרמוסטט, וכיצד נזהה כי הוא שחוק?

אמנם אין סכנה ממשית בחום של המים, אשר יורדים מן המיכל של הדוד אל הצנרת הביתית שלנו, אך התועלת העיקרית של ווסת החום היא לשמור על אורך חייו של הדוד. דוד השמש עומד על הגג, כאשר הוא חשוף לפגעי מזג האוויר כמו לחות, גשמים, שרב, רוחות ועוד. כל אלו יחד עם לחץ המים והחום, הנוצרים בתוך המיכל של הדוד, יכולים לגרום לסדקים בבידוד הפנימי של המיכל ולשחיקה של הדוד.

תפקידו של התרמוסטט הוא לשמור את מידת החום בתוך המיכל של המים בטמפרטורה סבירה – ובכך למנוע שחיקה מהירה. לעיתים, מערכת זו עשויה להתקלקל, מאחר והיא חשופה גם כן לפגיעות חיצוניות. נוסף על כך, שימוש יתר בדוד עשוי לפגוע גם הוא במערכת הוויסות, ואז יש צורך בתהליך החלפת תרמוסטט בדוד שמש. התרמוסטט רגיש לחום, וכאשר המים במיכל של הדוד יורדים מתחת לרמת חום מסוימת, או מתחממים יתר על המידה, קופץ פיוז שעוצר את התהליך.

התרמוסטט עצמו אינו יכול להתקלקל, אלא רק הפיוז שמתלווה אליו, ולכן על מנת לבדוק האם הפיוז עדיין תקין, יש לנסות ולכוון את התרמוסטט למידת החום הקבועה. אם נשמע צליל מן הפיוז, משמע שהוא עדיין תקין, אם לא, כנראה שיש צורך בתיקונו או החלפתו.

רוצים שמקצוען יתמודד עם זה? 

השלבים השונים להחלפת תרמוסטט בדוד שמש

החלפת התרמוסטט בדוד שמש נעשית במספר שלבים עיקריים:

  1. תחילה יש לוודא כי הפקקים בלוח החשמל נמצאים למטה, וכי זרם החשמל אל הדוד מנותק.
  2. יש לפתוח את מגן הפלסטיק בתחתיתו של הדוד ולנתק את חוטי החשמל המחברים בין התרמוסטט אל גוף החימום.
  3. כעת יש לשלוף את התרמוסטט הישן, ולנתק את חוטי החשמל המחוברים אליו.
  4. לבסוף, יש לחבר את החוטים באותו האופן אל התרמוסטט החדש, ולהרכיב אותו במקומו.

המקצוענים לשירותכם

חשוב מאוד להדגיש כי החלפת תרמוסטט בדוד השמש היא פעולה מסוכנת, המערבת התעסקות בחשמל, ולכן יש לקרוא לאיש מקצוע מנוסה על מנת לבצע את הפעולה.

אנחנו בפאר עמוס דודי שמש וחשמל מעמידים לרשותכם צוות שלם של מקצוענים, אשר ישמחו לתקן בעבורכם כל תקלה בדוד השמש, בצורה מקצועית ויעילה, ויעניקו לכם אחריות מלאה על התרמוסטט החדש, ועל השירות.

דילוג לתוכן